Fazla tuz tüketmenin zararları

Fazla tuz tüketmenin zararları

admin     03-07-19     Sağlık     Fazla tuz tüketmenin zararları     67 Defa Okundu

Her ne kadar besin ihtiyaçlarımızı karşılarken tat alma duyumuzu artırması nedeniyle ve alışkanlıklarımız sebebiyle kullandığımız tuz, fazla tüketilmesi halinde genel vücut sağlığı açısından oldukça zararlı bir maddedir. Fazla tuz tüketiminin zararları hakkında bilgiler verdiğiniz bu yazımızda, tuzun vücudumuzda hangi zararlı etkilere sahip olduğunu anlatacağız.

Fazla tuz tüketmenin zararları

Susuzluk hissi

Aşırı tuz tüketmenin zararları arasında, sürekli susuzluk hissi meydana getirmesi gösterilebilir. Fazla tuz tüketen kişiler aşırı derecede susuzluk yaşayarak su içme ihtiyacı hissederler. Çünkü tuz içeriğinde bulunan sodyum nedeni ile vücudun sıvı seviyesini engellemektedir. Fazla tüketilmesi halinde organların düzgün çalışması için, vücut daha fazla suya ihtiyaç duymaktadır.

İdrar yolu sorunları

Yine içeriğindeki sodyum sebebiyle, idrar yolu sorunlarına yol açmaktadır. Çünkü böbrekler vücutta bulunan fazla tuzu atabilmek için zorlanarak, gerektiği gibi işlemeyerek idrar yoluyla dışarı atmaya çalışır. Fazla tuz tüketimi, sıklıkla idrara çıkma sorunu göstereceği gibi, böbreklerde de problemlere yol açabilir.

Hafıza problemleri

Fazla tuz tüketiminin zararları arasında, yüksek tansiyona bağlı olarak beyne giden atardamarın zarar görmesi ve buna bağlı olarak da hafıza problemleri yaşanması gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Fazla tuz tüketen kişiler konsantre olma sorunu yaşayabilirler.

Kramplara neden olur

Fazla tuz tüketimine bağlı olarak vücutta artan sodyum oranı, kas çekilmelerine neden olarak, vücudun çeşitli yerlerinde acı hissi ile birlikte gerginliklere yani kramplara neden olabilir.

Baş ağrıları artar

Fazla tuz tüketmenin zararları arasında, baş ağrılarının artış gösterilmesi de yer almaktadır. Aşırı miktarda tuz tüketen kişilerde sık ve uzun süreli baş ağrıları görülebilmektedir.

Tuz tüketimini azaltmak için yapılması gerekenler

İşlenmiş etlerden uzak durun.

Paket ve hazır ürünler kullanmamaya özen gösterin.

Meyve ve sebze tüketimini artırın.

Yemeklerinizi kuru ya da taze otlar ile tatlandırılarak, tuzun zararlı etkilerini önleyebilirsiniz.

Yukarıdan saydıklarımızın dışında tuzunun zararları arasında havale ve kalp krizi riskinin artması da yer almaktadır. Normal şartlarda günlük kullanılması gereken tuz miktarı 5 gram olmalı, bu miktarı aşılmamalıdır. Şayet aşırı miktarda tuz tüketiyorsanız, özellikle bol sebze tüketmeli meyve tüketimini de ihmal etmemelisiniz.

 

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!