Harun Kolçak Kimdir?

Harun Kolçak Kimdir?

admin     13-05-19     Biyografi     Harun Kolçak Kimdir?     117 Defa Okundu

Harun Kolçak Hayatı, Harun Kolçak Kaç Yaşında, Harun Kolçak Boyu, Harun Kolçak Aslen Nereli, Harun Kolçak Biyografi, Harun Kolçak Vikipedi

Harun Kolçak Kimdir

Harun Kolçak Çıkardıgı Albumler

Beni Affet (1991)
En Büyük Aşk (1993)
Yanımda Kal (1995)
Teslim Oldum (1998)
Yaşasın (2000)
Müzisyen (2006)
Yeniden Doğuyorum (2012)
Çeyrek Asır (2016)
Tekli
Biz (Bendeniz ve Harun Kolçak) (1994)
Aşk Beni Hep Değiştirecek (2007)

 

Harun Kolçak Hayatı

Harun Kolçak 15 Temmuz 1955, İstanbul, dogmuştur Türk şarkıcı ve şarkı yazarı. Sinema sanatçısı Eşref Kolçak’ın oğluydu.
1992’de Onno Tunç’un prodüktörlüğünü yaptığı Beni Affet albümü ile büyük çıkış yakaladı. Sezen Aksu’nun da sözlerinin bulunduğu bu albümdeki Gir Kanıma şarkısı ile Harun Kolçak bir patlama yaşayan Türk popuna adını yazdırdı.
Harun Kolçak Albümdeki şarkıların çoğunun sözünü ve müziğini yapan Kolçak, başka sanatçılara da pek çok eser vermiştir. Aynı sene çıkan Emel albümü Faka Bastın, iki adet Kolçak eseri içermekteydi. 1993 yılının sonlarına doğru Kolçak, ikinci albümü En Büyük Aşk’ı yayınlandı. Bu albümde Kolçak, İskender Paydaş ile çalışmayı seçti.
1995 yılında hem plak şirketini değiştiren hem de bıyığını kesip saçını uzatarak yeni bir imaj yaratan, Yanımda Kal albümünü çıkardı.
Harun Kolçak Sanatçı, bu albümde de Paydaş’la çalışmayı sürdürdü. 1996’da Litvanya’da 13 ülkenin katıldığı Müzikos Festivalis 96’da Müptelayım Sana şarkısı ile En İyi İkinci Şarkıcı seçildi. 1998’de dördüncü albümü Teslim Oldum’u yayınladı. Yine İskender Paydaş ve Eser Taşkıran ile çalışan sanatçı, bir süreden sonra tekrar bir Sezen Aksu şarkısında Aşkın Nur Yengi ile düet yaptı.
1955 yılı İstanbul doğumlu sanatçı Saint Benoit’da eğitimini sürdürdüğü sırada müzik çalışmalarına o yıllarda basgitar çalarak başlamış, içindeki müzik tutkusu artınca sinema sanatçısı olan babası Eşref Kolçak’la konuşarak eğitimini yarım bırakmış ve profesyonel müzik çalışmalarına başlamıştır.
Harun Kolçak İlk çalışmalarına rock müziğin babası olarak tanınan Erkin Koray’la başlamıştır. 1977’de Erkin Koray’ın çıkardığı Tutkusu albümünde basgitar çalmıştır.
Temmuz 2017’de hastalığı nedeniyle tekrar hastaneye kaldırılan sanatçı, yapılan müdahelelere rağmen 19 Temmuz 2017 akşamı tedavi gördüğü Maslak Acıbadem Hastanesi’nde 62 yaşında ölmüştür. Cenazesi Teşvikiye Camii’nden kaldırılarak Bursa’nın Gemlik ilçesinde bulunan aile mezarlığı’nda defnedilmiştir.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!