Migren nedir, nedenleri ve belirtileri nelerdir?

Migren nedir, nedenleri ve belirtileri nelerdir?

admin     01-07-19     Sağlık     Migren nedir, nedenleri ve belirtileri nelerdir?     83 Defa Okundu

Günümüzde kadın erkek, yaşlı genç neredeyse herkeste görülen yaygın rahatsızlıkların başında gelen migren nedir, belirtileri ve sebepleri nelerdir? Sorusunun cevaplarını, bu yazımızda bulabilirsiniz.

Migren nedir?

Kısaca nedeni tam olarak bilinmeyen ancak çeşitli belirtilerle cinsiyet ve yaş ayrımı göstermeden, 30 yaş üzerindeki kişilerde ve kadınlarda daha sık bir şekilde şiddetli baş ağrıları şeklinde ortaya çıkan hastalıklardan birisidir diyerek, migren nedir? Sorusunu cevaplayabiliriz.

Görülen migren ataklarının şiddet derecesine göre, hastanın hayatı adeta durma noktasına gelmektedir. Kişinin normal yaşantısındaki aktivitelerini durma noktasına getiren migren, henüz nedeni kesinlik kazanmamış rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.

Migren nedir? Migren belirtileri ve migren nedenleri

Migren nedenleri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Ancak anne babasından migren olan kişilerin bu hastalığın görülme oranı, yüzde 40’ın üzerindedir. Özellikle hem anne ve hem de babasında migren olan kişilerde ise bu oran yüzde 70 üzerinde olabilmektedir. Rahatsızlığın 30 yaş üzerinde ve kadınlarda daha sık görüldüğü bilinmektedir.

Migreni tetikleyen faktörler

Bazı faktörler migren ağrılarının daha şiddetli olmasını tetiklemektedir ve atakların oluşmasına neden olmaktadır.

  • İçeceklerden alkollü içecekler, kafeinli içecekler ve diyet soda gibi içecek çeşitleri migreni tetiklemektedir.
  • Duygusal uyarılar, migren ataklarının daha sık görülmesine neden olmaktadır. Aşırı derecede stres, endişe ve üzüntü duymak gibi duygusal olaylar migrenin görülmesini sıklaştırır. Ayrıca yoğun kokular, çok parlak ve titreşen ışıklar yine migreni tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır.
  • Migrenin tetiklenmesine neden olan bir diğer faktör ise, mevsimsel ve hormonal değişimlerdir. Migren hastaları genellikle ilkbahar ve sonbahar gibi mevsimlerin başlangıcında ya da bitiminde daha şiddetli ataklara maruz kalırlar. Bunun yanı sıra hamilelik, adet dönemi ve menopoz dönemleri gibi hormonal değişikliklerin daha yoğun görüldüğü dönemlerde, kadınlarda migren atakları daha fazla olmaktadır.

Migren belirtileri

Genellikle baş ağrısı mı yoksa migren mi olduğu kesin olarak belli olmayan ağrılar şeklinde görülmesi, migrenin belirtileri hakkında bilgi sahibi olunması halinde daha karar verici olunmasını sağlamaktadır.

  • Baş ağrıları ile birlikte bulantı görülmesi
  • Yine ağrılarla birlikte kişinin kusması
  • Ses ve özellikle parlak ışıklara karşı aşırı duyarlılık
  • Şiddetli ya da orta şiddetli baş ağrıları
  • Baş ağrısının genellikle tek taraflı olması ve zonklayıcı şekilde seyretmesi
  • Kişinin hareket etmesi ile birlikte ağrılarının artması

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!