Sedef hastalığı belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Sedef hastalığı belirtileri, nedenleri ve tedavisi

admin     04-07-19     Sağlık     Sedef hastalığı belirtileri, nedenleri ve tedavisi     83 Defa Okundu

 

Öncelikle yazımızın başında belirtelim ki, sedef hastalığı kronik seyirli bir hastalık olması nedeniyle, kesin tedavisi olmayan bir hastalıktır. Genellikle 30 yaş üzeri kişilerde görünse de, küçük yaşlarda da ortaya çıkabilen sedef hastalığı belirtileri ve nedenleri yazımızın devamında yer almaktadır.

Sedef hastalığı belirtileri

  • Deride oluşan kepeklenme ve plaklar, sedef hastalığı belirtileri arasında sıklıkla görülmektedir.
  • Kırmızı lekeler üzerinde görülen beyaz pullanmalar
  • Ortaya çıkan lekelerin etrafında hissedilen ağrılar
  • Çukurlu ve kalın tırnaklar
  • Eklem yerlerinde acı ve şişlik
  • Kabarık, kırmızı renkli ve iltihaplı cilt lekelerinin görülmesi

Gibi belirtiler, sedef hastalığı belirtileri arasında yer almaktadır.

Sedef hastalığı neden olur?

Hastalığın nedenleri arasında çok net bulguları olmasa da, yapılan araştırmalar genellikle bağışık sistemi ve genetik nedenler olarak hastalığa sebep olarak gösterilmektedir.

Vücudun istilacı bakterilere karşı yeterli savunmayı gösterememesi, bağışıklık sistemi ile alakalı sedef hastalığının olabileceğini ortaya koymaktadır. Ayrıca ailesinde sedef hastalığı bulunan kişilerin, bu hastalığa yakalanma oranları normal kişilere göre çok daha fazla olmaktadır.

Bunların dışında stres, alkol kullanımı, kullanılan bazı ilaçlar ve enfeksiyon gibi nedenler sedef hastalığının nedenleri arasında gösterilmektedir.

Sedef hastalığı tedavisi

Her ne kadar hastalığının kesin ve net bir tedavisi olmasa da, hastalığının ilerlemesini yönelik birtakım tedbir tedavileri uygulanmaktadır.

Doğrudan doğruya cilt yüzeyine uygulanan bazı merhemler, hastalığın seyrini azaltmada önemli derecede yardımcıdır. Ancak bu kremler hastalığı tamamen iyileştirmek için yeterli değildir.

Hastalığın tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem ise, ışık tedavisi yöntemidir. Orta ve şiddetli hastalıklarda, ışık tedavisi ile diğer tedavi yöntemlerinin kombinasyonundan yararlanılmaktadır.

Hastalığın cilt yüzeyinde belirgin bir şekilde görülmesi, hastanın günlük sosyal yaşantısını oldukça olumsuz etkilemektedir. İnsanların kimilerinin hastaya alaycı bakışları ya da çocukların gösterebileceği anlık tepkiler, hastalığın boyutuna göre hastanın psikolojik olarak da olumsuz etkilenmesinin baş nedenleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle hastalık sadece fiziksel bir etkiye sahip olmayıp, pek çok kişi için ruhsal bir etkiye de sahip olabilmektedir. Kesin bir tedavisi olmasa bile, en azından tedavi adına yapılacak işlemlerinde ihmal edilmemesi, hastalığın daha fazla ilerlemesini de önleyecektir.

 

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!