Sertab Erener Kimdir?

Sertab Erener Kimdir?

admin     11-05-19     Biyografi     Sertab Erener Kimdir?     115 Defa Okundu

Sertab Erener Hayatı, Sertab Erener Kaç Yaşında, Sertab Erener Boyu, Sertab Erener Aslen Nereli, Sertab Erener Biyografi, Sertab Erener Vikipedi

Sertab Erener Kimdir

Sertab Erener Müzik Kariyeri

Sertab Erener sesi sayesinde birçok kez övüldü ve Sezen Aksu‘nun desteğiyle çıkış yapan şarkıcıların en ünlülerinden biri oldu.
Eurovision’da birinci olması üzerine Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası‘na layık görüldü.
Hürriyet tarafından 2014’te hazırlanan “Cumhuriyetin 91. Yılında 91 Sembol Kadın” listesine dahil edildi.
Sertab Erener Şarkıcılığın yanı sıra Müjdat Gezen Sanat Merkezi‘nde bir yıl öğretmenlik yaptı. Üç kez evlendi, ikinci eşi Levent Yüksel ile 1990-96 yılları arasında evli kaldı.
Üçüncü eşi Emre Kula ile 2015’te evlendi. Bugüne kadar yedi Kral TV Video Müzik Ödülü ve iki Altın Kelebek Ödülü dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazandı.
Sezen Aksu destekli Sakin Ol 1992 albümüyle çıkış yapan Erener, 1990’lar boyunca yayımladığı Lâl 1994, Sertab Gibi 1997 ve Sertab Erener 1999 albümleriyle Türk pop müziğine etkin bir şekilde katkı sağladı.
Sertab Erener Bu albümlerden Sakin Ol!, Aldırma Deli Gönlüm, Ateşle Barut, Sevdam Ağlıyor, Aslolan Aşktır, Yanarım, Zor Kadın ve Vur Yüreğim gibi birçok hit çıktı. 2000’lerin başında Erener, Kumsalda ve Kendime Yeni Bir Ben Lazım şarkılarıyla dikkat çekmeye devam etti.
2003 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Everyway That I Can ile birinci olarak Türkiye’ye yarışmadaki ilk birinciliğini kazandırdı ve Avrupa’da adından söz ettirdi.
Sertab Erener 2004’te No Boundaries ve 2005’te Aşk Ölmez albümlerini yayımladıktan sonra beş yıl boyunca yeni bir Türkçe stüdyo albümü çıkarmadı.
2010’lara Bu Böyle, Açık Adres ve Koparılan Çiçekler gibi hitleri barındıran Rengârenk albümüyle girdi ve bu albüm kendisinin müzik piyasasına dönüşü olarak kabul edildi.
Sertab Erener Rengârenk’in ardından babasına ithafen 2012’de Ey Şuh-i Sertab albümünü yayımladı. Altın Kelebek Ödülleri’nde En İyi Kadın TSM Solisti ödülünü aldı.

Sertab Erener Biyografisi

Sertab Erener 4 Aralık 1964, İstanbul, dunyaya gelmiştir güzel sanatci Türk şarkıcı, söz yazarı ve besteci. Koloratur soprano türündeki sesi sayesinde dikkat çekerek Sezen Aksu’nun yanında vokalistlik yapmaya başladı ve Aksu’nun desteğiyle çıkardığı albümlerle 1990’ların başında adını duyurdu. Klasik müzik eğitimi aldığı için pop müzik söylediği ilk zamanlarda zorlandı.
Zaman zaman deneysel çalışmalar yapmasına rağmen, geniş kitlelere şarkılarını dinletmeyi hedeflediği için avangart şeyler yapmak yerine pop müzik yapmayı tercih etti.
Sertab Erener Bazı çalışmalarında batı müziği ile doğu müziğini birleştirdi, etnik unsurların yanı sıra operalardan ve Türk sanat müziğinden de yararlandığı oldu. 2000’lerin başında Avrupa’ya açılarak burada çeşitli çalışmalar satışa sundu.

Sertab Erener İlgili Haberler

Sertab Erener, 4 Mayıs’ta Volkswagen Arena’daki konserinde, şarkılarını Sinema Senfoni Orkestrası ile beraber söyleyecek. Erener, bu konserle ilgili şunları söyledi: “Konservatuvardayken opera salonunun balkonundan senfoni orkestrasını dinler, kabarık elbiselerle aryalar söylediğimi hayal ederdim. Şarkılarımın senfonik yorumlarını Tuluğ Tırpan imzalı dinlemek isterseniz ne güzel olur.

Şarkıcı Kenan Doğulu, önceki gece katıldığı ödül töreninde Sertab Erener ile düet yaptı. ‘Aldırma Deli Gönlüm’ü söylediler. Eşi Beren Saat ile arası kötü olan, hatta boşanacakları iddia edilen Kenan Doğulu’nun bu şarkıyı seslendirmesi manidar bulundu.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!