Yıldız Tilbe Kimdir?

Yıldız Tilbe Kimdir?

admin     10-05-19     Biyografi     Yıldız Tilbe Kimdir?     69 Defa Okundu

Yıldız Tilbe Hayatı, Yıldız Tilbe Kaç Yaşında, Yıldız Tilbe Boyu, Yıldız Tilbe Aslen Nereli, Yıldız Tilbe Biyografi, Yıldız Tilbe Vikipedi

Yıldız Tilbe Kimdir

Yıldız Tilbe Çıkardıgı Albumleri ve Şarkıları

2006: Tanıdım Seni
2008: Güzel
2009: Aşk İnsanı Değiştirir
2010: Hastayım Sana
2011: Oynama
2013: Yeniden Eskiler Arabesk
2014: Şivesi Sensin Aşkın
1994: Delikanlım
1995: Dillere Destan
1996: Aşkperest
1998: Salla Gitsin Dertlerini
2001: Gülüm
2002: Haberi Olsun
2003: Yürü Anca Gidersin
2004: Yıldız’dan Türküler
2004: Sevdiğime Hiç Pişman Olmadım
2005: Papatya Baharı

 

Yıldız Tilbe Müzik Kariyeri

Yıldız Tilbe 2012 yılının başlarında TRT Müzik kanalında 5 hafta süren Şarkıların Yıldızı adlı müzik programı yapmıştır. Program daha sonra TRT’nin maddi imkanlarının yetersizliği gerekçesi ile yayından kaldırılmıştır. 28 Ekim 2012 tarihi itibarıyla her pazar akşamı Flash TV’de yayınlanan Yıldız Tilbe ile isimli televizyon programıyla ekranlara geri dönmüştür.
1998 yılında yayınlanan ve sanatçının dördüncü stüdyo albümü olan bir diğer albüm Salla Gitsin Yıldız Tilbe Dertlerinidir. Albüm on iki parçadan oluşmakta olup albümde yer alan dört şarkının söz ve bestesi sanatçıya aittir.
Albümde söz-müziği Pir Sultan Abdal’a ait Geçti Dost Kervanı adlı türkü de Tilbe tarafından yeniden yorumlanmıştır.
Yıldız Tilbe 2001 yılında yayınlanan Gülüm adlı albümde yer alan şarkıların söz ve müziklerin tamamı Tilbe’ye ait olup, sanatçı albümde Aşkın Cezam mı? adlı şarkının klibinde yakın sanatçı arkadaşları ile beraber yer almıştır.
1996 yılında narkotik şube tarafından sanatçının evine yapılan baskında bir miktar esrar bulunmuş ve Tilbe üç gün gözaltında tutulmuş ardından serbest bırakılmıştır. Esrardan kurtulmak için Balıklı Rum Hastanesinde bir süre tedavi görmüştür.
Yıldız Tilbe Aynı yıl çıkardığı Aşkperest albümü beklenen ilgiyi görmemiştir. 90’lı yılların sonlarında İstanbul, Bursa ve Eskişehir’de çeşitli gece kulüplerinde çalışmaya başlamıştır.
2001 yılında çıkardığı Gülüm isimli albümü ile yıldızı yeniden parlamaya başlamıştır. Ve 2002 yılında çıkardığı Haberi Olsun isimli albümü ilgi toplamıştır.
Yıldız Tilbe 2003 yılında yayınladığı Yürü Anca Gidersin isimli albümdeki her şarkı hit olmuştur. Sanat hayatı boyunca birçok ödül alan Tilbe, günümüzde hala en başarılı bestecilerden ve yorumculardan birisi olarak görülmektedir.

Yıldız Tilbe Hayatı Biyografisi

Yıldız Tilbe 16 Temmuz 1966, İzmir, DUNYAYA gelmiştir Kürt ve Zaza kökenli Türk şarkıcı-şarkı yazarı 5 yıl evli kaldığı Güngör Karahan’dan ayrılmıştır. Sonraları İzmir’de çeşitli gece kulüplerinde şarkıcılık yapmaya başlamıştır.
Sahneye ilk olarak 1990 yılında Cengiz Özşeker‘in patronu olduğu bir kulüpte başlamıştır. 1991 yılının sonlarında Sezen Aksu, Tilbe’nin ismini duyup kendisini dinlemeye gelmiş ve vokalistlik teklif etmiştir.
İki sanatçı tanışmış, Tilbe vokalistlik teklifini kabul ederek İstanbul’a gelmiş, Sezen Aksu’nun evine taşınmış, konserlerinde ve albümlerinde vokallik yapmıştır.
Sezen Aksu ile yolları ayrıldıktan sonra İstanbul’un gece kulüplerinde şarkı söylemeye başlamıştır.
Bu sırada Cem Özer’in “Laf Lafı Açıyor” isimli programında solistlik teklifi almış ve bir süre programın solisti olarak şarkı söylemiştir.
Yıldız Tilbe programda kazandığı ün ile albüm teklifleri alarak 1994 yılının yazında Delikanlım isimli ilk albümünü yayınlamıştır. Bu yıllarda birçok sanatçıya hit olan şarkılar vermiş, vokaller yapmıştır.
İzmir’in Konak ilçesine bağlı Gültepe semtinde doğmuş olan Yıldız Tilbe, Kürt ve Zaza kökenli[ ailesinin altı çocuğundan en küçüğüdür. Ailesi içinde Yadigar takma adıyla hitap edilmiştir. Tuncelili ve Zaza kökenli olan Annesinin Altun, Ağrılı ve Kürt kökenli babasının adı Ali’dir. Babası Ali Tilbe mevsimlik işçiydi. O
Yıldız Tilbe orta ikinci sınıfta okuduğu Mustafa Rahmi Balaban Okulu‘nda eğitimini bırakmak zorunda kalmış, küçük yaşlardan itibaren şarkı söylemeye başlamıştır. 18 yaşından önce evlenmiştir. Evliliğinden Sezen Burçin adında bir kız çocuğu dünyaya getirmiştir.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!